У дома - Бах Ричард
Японска система за умножение на числа. Китайско или японско умножение. Най-добри резултати се постигат от тези, които редовно спортуват у дома.























Назад напред

Внимание! Прегледите на слайдове са само за информационни цели и може да не представляват всички опции за презентация. Ако се интересувате от тази работа, моля, изтеглете пълната версия.

"Преброяването и изчисленията са в основата на реда в главата."
Песталоци

Цел:

  • Запознайте се със старите методи за умножение.
  • Разширете познанията за различни техники за умножение.
  • Научете се да извършвате действия с естествени числа, като използвате старите методи за умножение.
  1. Старият начин да умножите по 9 на пръстите си
  2. Ферол умножение.
  3. Японският начин на размножаване.
  4. Италиански начин на умножение ("Решетка")
  5. Руски начин на умножение.
  6. Индийският начин на размножаване.

Ход на урока

Уместността на използването на техники за бързо броене.

V модерен животвсеки човек често трябва да извършва огромно количество изчисления и изчисления. Ето защо целта на моята работа е да покажа лесни, бързи и точни методи за броене, които не само ще ви помогнат по време на всякакви изчисления, но ще предизвикат значителна изненада на приятели и познати, тъй като безплатното изпълнение на операциите за броене може до голяма степен да покаже изключителността на вашия интелект. Съзнателните и стабилни изчислителни умения са основен елемент на компютърната култура. Проблемът за формирането на изчислителна култура е актуален за целия училищен курс по математика, започвайки от началните класове, и изисква не само овладяване на изчислителни умения, но и използването им в различни ситуации. Притежание на изчислителни умения и способности има голямо значениеза да усвоите изучавания материал, ви позволява да култивирате ценни трудови качества: отговорно отношение към вашата работа, способност да откривате и коригирате грешки, направени в работата, точно изпълнение на задачите, творческо отношение към работата. Въпреки това през последните години нивото на изчислителни умения, трансформации на изрази има изразена тенденция към намаляване, учениците правят много грешки в изчисленията, все повече използват калкулатор, не мислят рационално, което се отразява негативно на качеството на преподаване и нивото на математическите познания на учениците като цяло. Един от компонентите на компютърната култура е устно броенекоето е от голямо значение. Способността бързо и правилно да прави прости изчисления „в ума“ е необходима за всеки човек.

Древни начини за умножение на числа.

1. Старият начин за умножение по 9 на пръстите си

Просто е. За да умножите произволно число от 1 до 9 по 9, погледнете ръцете си. Огънете пръста, който съответства на числото, което трябва да се умножи (например 9 x 3 - огънете третия пръст), пребройте пръстите до сгънатия пръст (в случай на 9 x 3, това е 2), след това пребройте след навит пръст (в нашия случай 7). Отговорът е 27.

2. Умножение по метода на Ферол.

За да умножите единиците на произведението на умножение, умножете единиците на множителите, за да получите десетки, умножете десетките на едното по единиците на другото и обратно и добавете резултатите, за да получите стотици, умножете десетки. Използвайки метода на Ферол, е лесно да умножите устно двуцифрени числа от 10 до 20.

Например: 12x14 = 168

а) 2x4 = 8, напишете 8

б) 1x4 + 2x1 = 6, напишете 6

в) 1x1 = 1, пишем 1.

3. Японски начин на умножение

Тази техника прилича на умножение по колона, но отнема доста време.

Използване на техниката. Да кажем, че трябва да умножим 13 по 24. Нека нарисуваме следната фигура:

Този чертеж се състои от 10 реда (числото може да бъде произволно)

  • Тези редове представляват числото 24 (2 реда, отстъп, 4 реда)
  • И тези редове представляват числото 13 (1 ред, отстъп, 3 реда)

(пресечните точки на фигурата са обозначени с точки)

Брой кръстовища:

  • Горен ляв ръб: 2
  • Долен ляв ръб: 6
  • Горе вдясно: 4
  • Долу вдясно: 12

1) Пресечки в горното ляво поле (2) - първото число на отговора

2) Сборът от пресечните точки на долния ляв и горния десен ръб (6 + 4) - второто число на отговора

3) Пресечки в долния десен ръб (12) - третото число на отговора.

Оказва се: 2; 10; 12.

Защото последните две числа са двуцифрени и не можем да ги запишем, тогава записваме само единици и добавяме десетици към предишното.

4. Италианският начин на умножение ("Решетка")

В Италия, както и в много страни от Изтока, този метод придоби голяма популярност.

Използване на техниката:

Например, нека умножим 6827 по 345.

1. Начертайте квадратна решетка и напишете едно от числата над колоните, а второто по височина.

2. Умножете последователно номера на всеки ред по номера на всяка колона.

  • 6 * 3 = 18. Запишете 1 и 8
  • 8 * 3 = 24. Напишете 2 и 4

Ако умножението доведе до едноцифрено число, напишете 0 отгоре, а това число отдолу.

(Както в нашия пример, когато умножаваме 2 по 3, получаваме 6. В горната част написахме 0, а в долната част 6)

3. Попълнете цялата мрежа и добавете числата след диагоналните ивици. Започваме да сгъваме от дясно на ляво. Ако сумата от един диагонал съдържа десетки, тогава ги добавяме към единиците на следващия диагонал.

Отговор: 2355315.

5. Руски начин на умножение.

Тази техника за умножение е била използвана от руските селяни преди около 2-4 века и е разработена в древни времена. Същността на този метод е: „На колко делим първия фактор, умножаваме втория по толкова.“ Ето един пример: Трябва да умножим 32 по 13. Ето как нашите предци биха решили този пример 3 -преди 4 века:

  • 32 * 13 (32 се дели на 2, а 13 се умножава по 2)
  • 16 * 26 (16 се дели на 2, а 26 се умножава по 2)
  • 8 * 52 (и др.)
  • 4 * 104
  • 2 * 208
  • 1 * 416 =416

Делението наполовина продължава, докато частното стане 1, като паралелно се удвоява друго число. Последното удвоено число дава желания резултат. Не е трудно да се разбере на какво се основава този метод: продуктът не се променя, ако единият фактор се намали наполовина, а другият се удвои. Следователно е ясно, че в резултат на многократно повторение на тази операция се получава желаният продукт

Какво да направите обаче, ако трябва да намалите наполовина нечетно число? Народният метод лесно се измъква от тази трудност. Необходимо е, - казва правилото, - в случай на нечетно число, изхвърлете едно и разделете остатъка наполовина; но от друга страна, към последното число на дясната колона ще е необходимо да се добавят всички онези числа от тази колона, които стоят срещу нечетните числа на лявата колона: сумата ще бъде желания продукт. На практика това се прави така, че всички редове с четни леви числа да бъдат задраскани; остават само тези, които съдържат нечетно число вляво. Ето един пример (звездичките показват, че този ред трябва да бъде зачеркнат):

  • 19*17
  • 4 *68*
  • 2 *136*
  • 1 *272

Събирайки незачеркнатите числа, получаваме напълно правилен резултат:

  • 17 + 34 + 272 = 323.

Отговор: 323.

6. Индийският метод на умножение.

Този метод на умножение е бил използван в древна Индия.

За да умножим, например, 793 по 92, пишем едно число като множител и под него друго като множител. За по-лесно ориентиране можете да използвате мрежата (A) като ориентир.

Сега умножаваме лявата цифра на множителя по всяка цифра на множителя, тоест 9x7, 9x9 и 9x3. Записваме получените произведения в мрежата (B), като имаме предвид следните правила:

  • Правило 1. Единиците на първия продукт трябва да бъдат записани в същата колона като множителя, тоест в този случай под 9.
  • Правило 2. Следващите произведения трябва да бъдат написани по такъв начин, че единиците да се вписват в колоната непосредствено вдясно от предишната работа.

Нека повторим целия процес с други цифри на множителя, следвайки същите правила (C).

След това добавяме числата в колоните и получаваме отговора: 72956.

Както можете да видите, получаваме голям списък с произведения. Индианците, които имаха много практика, записаха всяко число не в съответната колона, а най-отгоре, доколкото е възможно. След това добавиха числата в колоните и получиха резултата.

Заключение

Влязохме в новото хилядолетие! Големи открития и постижения на човечеството. Знаем много, можем много. Изглежда нещо свръхестествено е, че с помощта на числа и формули може да се изчисли полетът на космически кораб, „икономическата ситуация“ в страната, времето за „утре“ и да се опише звукът на нотите в мелодия. Знаем твърдението на древногръцкия математик, философ, живял през 4 век пр. н. е. - Питагор - „Всичко е число!“.

Според философския възглед на този учен и неговите последователи, числата контролират не само мярката и теглото, но и всички явления, случващи се в природата, и са същността на хармонията, която царува в света, душата на космоса.

Описвайки древни методи за изчисления и съвременни методи за бързо броене, аз се опитах да покажа, че както в миналото, така и в бъдещето не може да се мине без математиката, наука, създадена от човешкия ум.

„Тези, които се занимават с математика от детството, развиват вниманието, тренират мозъка, волята си, възпитават постоянство и постоянство в постигането на целта.(А. Маркушевич)

литература.

  1. Енциклопедия за деца. „Т.23“. Универсален енциклопедичен речник \ изд. Колегиум: М. Аксьонова, Е. Журавлева, Д. Лури и др. - М.: Светът на енциклопедиите Аванта +, Астрел, 2008. - 688 с.
  2. Ozhegov S. I. Речник на руския език: прибл. 57 000 думи / Изд. член - кор. АНСИР Н.Ю. Шведова. - 20-то изд. - М.: Образование, 2000. - 1012 с.
  3. Искам да знам всичко! Голяма илюстрирана енциклопедия на интелекта / Пер. от английски А. Зикова, К. Малкова, О. Озерова. - М .: Издателство ЕКМО, 2006 .-- 440 с.
  4. Шейнина О.С., Соловьева Г.М. математика. Класове на училищен кръг 5-6 клас / O.S. Sheinina, G.M. Соловьов - Москва: Издателство НЦЕНАС, 2007 .-- 208 с.
  5. Кордемски Б.А., Ахадов А.А. Удивителният свят на числата: Книгата на студентите, - М. Просвещение, 1986.
  6. Минских Е. М. „От играта към знанието“, М., „Просвещение“ 1982 г
  7. Свечников A.A. Числа, фигури, проблеми М., Просвещение, 1977 г.
  8. http: // matsievsky. нова поща. ru / sys-schi / file15.htm
  9. http://sch69.narod. ru / mod / 1/6506 / история. html

Не го губете.Абонирайте се и получете линк към статията по пощата си.

В Русия сме свикнали да умножаваме числата по традиционния начин, на който са ни учили в училище, като записваме числата на множителя в колона (). Въпреки това, в азиатските страни като Япония и Китай се смята по различен начин. За съзерцателния ориенталски манталитет е важна една незаменима визуализация. Дори арабските цифри, общопризнати в света, са написани от китайците и японците с йероглифи. Именно с особеността на азиатската графична система се свързват японските и китайските методи за умножение на числата.

Това видео ви показва как да умножавате на японски и китайски:

На мнозина ще изглежда, че този метод на японско или китайско умножение е твърде сложен и объркващ, но това е само на пръв поглед. Именно визуализацията, тоест изображението на всички точки на пресичане на прави линии (множители) в една равнина, ни дава визуална подкрепа, докато традиционният метод на умножение включва голям брой аритметични операции само в ума. Китайското или японското умножение помага не само за бързо и ефективно умножаване на двуцифрени и трицифрени числа едно от друго без калкулатор, но и развива ерудицията. Съгласете се, не всеки може да се похвали, че на практика знае древния китайски метод за умножение (*), който е уместен и работи чудесно в съвременния свят.

*) Японска или китайска таблица за умножение?Археолозите в Япония са открили дървена плоча с фрагмент от таблицата за умножение, за която се предполага, че е направена през 8 век. Учените смятат, че такива таблици са били използвани от японските императорски служители, които е трябвало да овладеят различни науки, включително аритметика.
Откритата таблетка е най-старата от всички, открити преди в Япония. Интересното е, че йероглифите, използвани за изписване на числата, са много сходни по стил с тези, които са били използвани като официално писмо по време на китайската династия Тан от 7-10 век. Въз основа на това учените предположиха, че таблицата е копирана от китайския учебник по аритметика от онова време, тоест цялата японска таблица за умножение е заимствана от Китай.

Именно при съседите им в Китай високопоставените японци отивали всяка година, за да учат от тях различни науки, като аритметика. Древната китайска таблица за умножение не беше лесна, тъй като включваше умножение на двуцифрени числа едно по друго. Малко вероятно е всички японски служители да могат да научат такава таблица наизуст, затова те носеха със себе си за работа нещо като измамник, фрагмент от един от които е таблет, намерен от археолози в Япония.

И така, японската таблица за умножение е заимствана от китайците, които според някои хипотези са сред създателите на първите аритметична система, както свидетелстват археологически находки, съдържащи фрагменти от таблицата за умножение, чиято възраст учените оценяват на 2700-3000 години.

Какво е ментална аритметика и защо всеки човек има нужда от нея.

Менталната аритметика е програма за интегрирано развитие на интелекта и мисленето на децата, базирана на формирането на умението за бързо вербално броене

В класната стая децата се учат на бързо броене с помощта на специална дъска за броене (абак, соробан). Учителите обясняват как правилно да подредят кокалчетата на иглите за плетене, така че децата да могат почти незабавно да получат отговор на сложен пример... Постепенно привързаността към сметките отслабва и децата си представят действията, които са извършили със сметките в ума си.

Програмата е разработена за 2-2,5 години. Първо, момчетата овладяват събиране и изваждане, след това умножение и деление. Умението се придобива и развива чрез многократно повтаряне на едни и същи действия. Методиката е подходяща за почти всички деца, принципът на преподаване е от просто към сложно.

Занятията се провеждат веднъж или два пъти седмично и продължават един до два часа.

Древните сметала, на които разчитат децата, са известни от повече от 2,5 хиляди години.

В Япония броенето на сметало е включено в официалната училищна програма.

Повече от 50 години умствената аритметика е част от обществената образователна система в Япония. Интересното е, че след дипломирането си хората продължават да подобряват уменията си за устно броене. В Страната на изгряващото слънце умствената аритметика се смята за вид спорт. Те дори провеждат състезания по него. В Русия международните турнири по умствена аритметика вече също се провеждат ежегодно.

Менталната аритметика развива механичната и фотографската памет

Когато децата броят, те използват и двете полукълба на мозъка наведнъж. Менталната аритметика развива фотографската и механичната памет, въображението, наблюдателността, подобрява концентрацията.

Общото ниво на интелигентност се повишава. Това означава, че децата по-лесно усвояват големи количества информация за кратко време. Успех в чужди езици... Сега не е нужно да прекарвате цял ден в наизустяване на поезия и проза.

По-бавните ученици имат по-бърза скорост на реакция. Те започват не само да смятат светкавично, но да мислят по-бързо и да вземат решения, които не са свързани с аритметиката.

Има и неочаквани резултати. Някак си в центъра дойде едно момче, което играеше тенис. Мама каза, че синът й има проблеми с координацията на движенията. Неочаквано беше възможно да ги решат именно за сметка на интензивите в умствената аритметика.

Менталната аритметика е по-трудна за възрастните, оптималната възраст за започване на класове е 5-14 години

Развиването на мозъка с помощта на ментална аритметика е възможно на всяка възраст, но най-добри резултати могат да се постигнат преди 12-14-годишна възраст. Детският мозък е много гъвкав и подвижен. В ранна възраст невронните връзки се формират най-активно в него, така че нашата програма е по-лесна за деца под 14 години.

Колкото по-възрастен е човек, толкова по-трудно му е да се абстрахира от опита и знанията си и просто да се довери на сметата. Усвоих тази техника на 45 години и постоянно се съмнявах дали я схващам правилно, дали няма грешка. Това силно пречи на ученето.

Но какво по-трудно за човекаовладеете този акаунт, толкова повече полза от него. Човек като че ли преодолява себе си, всеки път става все по-добър и по-добър. Класовете не са напразни, мозъкът на възрастен също се развива активно.

Просто не очаквайте същите резултати от възрастен като от дете. Можем да научим техниката, но няма да можем да броим толкова бързо, колкото прави второкласник. Опитът показва, че оптималната възраст, от която е по-добре да започнете занятия, е 6 и 7 години.

Най-добри резултати се постигат от тези, които редовно спортуват у дома.

Предпоставка за обучение е ежедневната тренировка по сметало. Само 10-15 минути. Децата трябва да разработят формулата, която учителят им даде в урока, и да доведат действията си до автоматизма. Само в този случай детето ще се научи да брои бързо. Тук е важна организационната роля на родителите, които трябва да следят редовните упражнения.

Децата не се уморяват в класната стая поради постоянната смяна на заниманията

Основната дейност в умствената аритметика е разчитането на сметалата. Децата броят по различни начини: на ухо, в работни тетрадки, на черната дъска на демонстрационно сметало, с помощта на електронния симулатор Cheerful Soroban, на ментална карта (това е графично изображение на сметало, с което децата си представят как се движат костите на сметалата).

Авторско право на изображение Getty ImagesНадпис на изображението няма да ме боли глава...

„Математиката е толкова трудна...“ Вероятно сте чували тази фраза повече от веднъж и може би дори сами сте я произнасяли на глас.

За мнозина математиката не е лесна, но ето три лесни начина да ви помогнат да завършите поне един аритметична операция- умножение. Няма калкулатор.

Вероятно в училище сте се запознали с най-традиционния метод за умножение: първо сте научили таблицата за умножение по памет и едва след това сте започнали да умножавате всяка от цифрите в колона, които се използват за записване на многоцифрени числа .

Ако трябва да умножите многоцифрени числа, тогава намирането на отговора ще отнеме голям лист хартия.

Но ако този дълъг набор от редове с числа, минаващи едно под друго, кара главата ви да се върти, тогава има други, по-визуални методи, които могат да ви помогнат по този въпрос.

Но има някои художествени умения, които са полезни.

Да рисуваме!

Най-малко три метода за умножение включват рисуване на пресичащи се линии.

1. начин на маите, или японски метод

Има няколко версии относно произхода на този метод.


Трудно ли е да се умножава в ума си? Опитайте маите и японския метод

Някои казват, че е изобретен от индианците на маите, които са обитавали райони на Централна Америка преди пристигането на конкистадорите там през 16 век. Известен е още като японски метод за умножение, защото учителите в Япония използват този визуален метод, когато преподават. младши ученициумножение.

Изводът е, че успоредните и перпендикулярните линии представляват цифрите на онези числа, които трябва да бъдат умножени.

Нека умножим 23 по 41.

За да направим това, трябва да начертаем две успоредни линии, представляващи 2, и, леко подкрепени, още три линии, представляващи 3.

След това, перпендикулярно на тези линии, ще нарисуваме четири успоредни линии, представляващи 4 и, с леко отстъп, още една линия за 1.

Е, наистина ли е трудно?

2. Индийски начин, или италианско умножение с "решетка" - "гелозия"

Произходът на този метод на умножение също не е ясен, но е добре известен в цяла Азия.

„Алгоритъмът „Gelosia“ се предава от Индия в Китай, след това в Арабия и оттам в Италия през XIV-XV век, където е наречен „Gelosia“, защото изглеждаше като венециански решетъчни капаци“, пише Марио Роберто Каналес Вилануева. в книгата си за различни начини за умножаване.

Авторско право на изображение Getty ImagesНадпис на изображението Индийската или италианската система за умножение е подобна на венецианските щори

Да вземем отново примера, умножавайки 23 по 41.

Сега трябва да нарисуваме таблица от четири клетки - по една клетка на цифра. Нека подпишем съответното число отгоре на всяка клетка - 2,3,4,1.

След това трябва да разделите всяка клетка на две диагонално, за да получите триъгълници.

Сега първо умножаваме първите цифри на всяко число, тоест 2 по 4, и записваме 0 в първия триъгълник и 8 във втория.

След това умножаваме 3x4 и записваме 1 в първия триъгълник и 2 във втория.

Нека направим същото с другите две числа.

Когато всички клетки на нашата таблица са попълнени, добавяме числата в последователността, показана във видеото и записваме получения резултат.


Възпроизвеждането на мултимедия не се поддържа на вашето устройство

Трудно ли е да се умножава в ума си? Опитайте индийския метод

Първата цифра ще бъде 0, втората е 9, третата е 4, а четвъртата е 3. Така резултатът е 943.

Смятате ли, че този метод е по-лесен или не?

Нека опитаме друг метод за умножение с помощта на снимка.

3. "масив", или метод на таблица

Както в предишния случай, това ще изисква начертаване на таблица.

Да вземем същия пример: 23 x 41.

Тук трябва да разделим нашите числа на десетки и единици, така че ще напишем 23 като 20 в едната колона, а 3 в другата.

Вертикално пишем 40 отгоре и 1 отдолу.

След това ще умножим числата хоризонтално и вертикално.


Възпроизвеждането на мултимедия не се поддържа на вашето устройство

Трудно ли е да се умножава в ума си? Начертайте таблица.

Но вместо да умножаваме 20 по 40, ние изхвърляме нулите и просто умножаваме 2 x 4, за да получим 8.

Направете същото, като умножите 3 по 40. Задържаме 0 в скоби и умножаваме 3 по 4, за да получим 12.

Нека направим същото за долния ред.

Сега нека добавим нули: в горната лява клетка получихме 8, но изпуснахме две нули - сега ги добавяме и получаваме 800.

В горната дясна клетка, когато умножихме 3 по 4 (0), получихме 12; сега добавяме нула, за да получим 120.

Нека направим същото за всички останали задържани нули.

Накрая събираме всичките четири числа, получени чрез умножение в таблицата.

Резултат? 943. Е, как помогна?

Разнообразието е важно

Авторско право на изображение Getty ImagesНадпис на изображението Всички методи са добри, основното е, че отговорът се сближава

Това, което може да се каже със сигурност е, че всички тези различни методи ни дадоха един и същ резултат!

Все още трябваше да умножим няколко неща в процеса, но всяка стъпка беше по-лесна, отколкото при умножаването по традиционния начин, и много по-интуитивна.

Така че защо малко места по света в масовите училища преподават тези методи за изчисление?

Една от причините може да е акцентът върху преподаването на „умствени изчисления“ – за развитие на умствените способности.

Въпреки това, Дейвид Уийз, учител по математика от Канада, работещ в държавни училищав Ню Йорк, го обяснява по различен начин.

„Наскоро прочетох, че причината да се използва традиционният метод за умножение е да се пести хартия и мастило. Смяташе се, че този метод не е най-лесният за използване, но е най-икономичният по отношение на ресурсите, тъй като мастилото и хартията бяха в недостиг. “, обяснява Уиз.

Авторско право на изображение Getty ImagesНадпис на изображението За някои методи за изчисление само главата не е достатъчна, имате нужда и от флумастери

Въпреки това той вярва, че алтернативните методи за умножение са много полезни.

„Не мисля, че е полезно веднага да научим учениците да умножават, принуждавайки ги да научат таблицата за умножение, но без да им обяснявам откъде идва. Защото ако забравят едно число, как могат да напреднат в решаването на проблема? Японският метод е необходим, защото с него можете да разберете обща структураумножение, което е добро начало“, казва Уиз.

Има редица други методи за умножение, например руски или египетски, те не изискват допълнителни умения за рисуване.

Според експертите, с които разговаряхме, всички тези методи помагат за по-доброто разбиране на процеса на умножение.

"Ясно е, че всичко е добре. Математиката в днешния свят е отворена както в класната стая, така и извън нея", обобщава Андреа Васкес, учител по математика от Аржентина.

публикувани от 20.04.2012
Посветен на Елена Петровна Каринская ,
моят учител по математика и класен ръководител
Алмати, ROFMSh, 1984-1987

"Науката постига съвършенство само когато успее да използва математиката"... Карл Хайнрих Маркс
тези думи бяха изписани над черната дъска в нашата класна стая по математика ;-)
Уроци по информатика(лекционни материали и семинари)


Какво е умножение?
Това е допълнително действие.
Но не прекалено приятно
Защото много пъти...
Тим Собакин

Нека се опитаме да направим това.
приятно и вълнуващо ;-)

МЕТОДИ ЗА УМНОЖЕНИЕ БЕЗ ТАБЛИЦА ЗА УМНОЖЕНИЕ (гимнастика за ума)

Предлагам на читателите на зелените страници два метода за умножение, които не използват таблицата за умножение ;-) Надявам се, че този материал ще се хареса на учителите по информатика, които могат да използват при провеждане на извънкласни дейности.

Този метод е бил използван в ежедневието на руските селяни и е наследен от тях от древни времена. Същността му е, че умножението на произволни две числа се свежда до поредица от последователни деления на едно число наполовина, като се удвоява друго число, таблица за умножение в този случай ненужно :-)

Делението на половина продължава, докато частното стане 1, докато друго число се удвоява успоредно. Последното удвоено число дава желания резултат(снимка 1). Не е трудно да се разбере на какво се основава този метод: продуктът не се променя, ако единият фактор се намали наполовина, а другият се удвои. Следователно е ясно, че в резултат на многократно повторение на тази операция се получава желаният продукт.


Какво да правите обаче, ако трябва разполовява нечетно число? В този случай изхвърляме едно от нечетното число и разделяме остатъка наполовина, докато всички онези числа от тази колона, които са срещу нечетните числа на лявата колона, ще трябва да се добавят към последното число на дясната колона - сума ще бъде желаният продукт (фигури: 2, 3).
С други думи, зачеркнете всички редове с четни леви числа; напуснете и след това обобщете не зачертани числадясна колона.

За фигура 2: 192 + 48 + 12 = 252
Правилността на приема ще стане ясна, ако вземете предвид, че:
5 × 48 = (4 + 1) × 48 = 4 × 48 + 48
21 × 12 = (20 + 1) × 12 = 20 × 12 + 12
Ясно е, че цифрите 48 , 12 , загубен при разделяне на нечетно число наполовина, трябва да се добави към резултата от последното умножение, за да се получи произведението.
Руският начин на умножение е едновременно елегантен и екстравагантен ;-)

§ Логически пъзел за Змия Гориниче и известни руски героина зелената страница "Кой от героите победи Змията Горинич?"
решение логически задачилогическа алгебра
За тези, които обичат да учат!За тези, които са щастливи гимнастика за ума ;-)
§ Решаване на логически задачи по табличен начин

Продължаваме разговора :-)

Китайски??? Начинът за рисуване на умножение

Синът ми ме запозна с този метод на умножение, като ми предостави няколко листа хартия от тетрадка с готови решения под формата на сложни рисунки. Процесът на декриптиране на алгоритъма започна да кипи картинен начин на умножение :-)За по-голяма яснота реших да прибегна до помощта на цветни моливи и ... господа от журито разбиха леда :-)
Предлагам на вашето внимание три примера в цветни снимки (в горния десен ъгъл проверка пост).

Пример № 1: 12 × 321 = 3852
Рисувам първо числоотгоре надолу, отляво надясно: една зелена пръчка ( 1 ); две портокалови пръчици ( 2 ). 12 рисувам :-)
Рисувам второ числоотдолу нагоре, отляво надясно: три сини пръчки ( 3 ); две червени ( 2 ); един люляк ( 1 ). 321 рисувам :-)

Сега с обикновен молив преминете през чертежа, разделете точките на пресичане на числата-пръчки на части и започнете да броите точките. Преместване отдясно наляво (по часовниковата стрелка): 2 , 5 , 8 , 3 . Номер на резултатаще "събираме" от ляво на дясно (обратно на часовниковата стрелка) и ... воала, получихме 3852 :-)


Пример № 2: 24 × 34 = 816
В този пример има някои нюанси ;-) При броенето на точките в първата част се оказа 16 ... Изпращаме едно-добавяне към точките на втората част ( 20 + 1 )…


Пример № 3: 215 × 741 = 159315
Без коментари:-)


В началото ми се стори някак претенциозен, но в същото време интригуващ и изненадващо хармоничен. На петия пример се хванах, че си мисля, че умножението върви в полет :-) и работи в режим на автопилот: теглене, броене на точки, не помним таблицата за умножение, май изобщо не я знаем :-)))

Честно казано, с проверка чертеж начин на умножениеи преминавайки към умножение в колона, и то повече от веднъж, а не два пъти, за мой срам, забелязах известно забавяне, което показва, че таблицата ми за умножение е ръждясала на някои места :-( и не бива да го забравяте. Когато работите с повече "сериозни" числа чертеж начин на умножениестана твърде тромаво и умножение на колониотиде в радост.

Таблица за умножение(скица на гърба на бележника)


P.S.: Слава и хвала на родната съветска колона!
По отношение на конструкцията методът е непретенциозен и компактен, много бърз, влакове памет - таблицата за умножение не позволява забравяне :-)И затова силно препоръчвам на вас и себе си и вие, ако е възможно, да забравите за калкулаторите в телефоните и компютрите ;-) и периодично да се глезете с умножение по колона. В противен случай няма и час и сюжетът от филма „Възходът на машините“ ще се разгърне не на киноекран, а в нашата кухня или на моравата до къщата ни ...
Три пъти през лявото рамо ... чукане на дърво ... :-))) ... и най-важното не забравяйте за гимнастиката за ума!

За любопитните: Умножениеозначено с [×] или [·]
Знакът [×] е въведен от английски математик Уилям Аутридпрез 1631г.
Знакът [·] е въведен от немски учен Готфрид Вилхелм Лайбницпрез 1698г.
В буквеното обозначение тези знаци са пропуснати и вместо а × били а · бпишете аб.

В касичката на уебмастъра: Някои математически символив HTML

° ° или °степен
± ± или ±плюс или минус
¼ ¼ или ¼фракция - една четвърт
½ ½ или ½фракция - една секунда
¾ ¾ или ¾фракция - три четвърти
× × или ×знак за умножение
÷ ÷ или ÷знак за разделяне
ƒ ƒ или ƒзнак за функция
' или 'единичен удар - минути и крака
" или "двойно число - секунди и инчове
≈ или ≈приблизително равен знак
≠ или ≠знакът не е равен
≡ или ≡идентично
> > или>Повече ▼
< < или по-малък
≥ или ≥повече или равни
≤ или ≤по-малко или равно на
∑ или ∑знак за сумиране
√ или √корен квадратен (радикал)
∞ или ∞безкрайност
Ø Ø или Øдиаметър
∠ или ∠инжекция
⊥ или ⊥перпендикулярно
 


Прочети:



Рубрика: Фирмена идентичност

Рубрика: Фирмена идентичност

Безплатен PSD макет на канцеларски материали. Включва макет на плик и лист хартия. Покажете своята корпоративна идентичност с...

Теория на вероятностите за случайни събития

Теория на вероятностите за случайни събития

Вероятността е степента (относителна мярка, количествена оценка) на възможността за настъпване на определено събитие. Когато основанията за...

Статистика с малка извадка

Статистика с малка извадка

Статистика с малка извадка или, както често се нарича, статистиката "малки n", беше ...

Добре е за обучение без лиценз

Добре е за обучение без лиценз

Струва си да се отбележи, че в повечето случаи отварянето на спортни и други видове училища, които не са свързани с училищното образование, дава ...

feed-image Rss